GÖRME ENGELLİLERİN BEYAZ BASTONLARI

7 – OCAK BEYAZ BASTON GÜVENLİK HAFTASI: GÖRMEYENLERİN ÖZGÜRLÜK SİMGESİ BEYAZ BASTON

Beyaz baston nedir?

Görmeyenlerin yalnız başlarına hareket etmelerini sağlayan araçdır. Baston katlamalı ve katlamasız olarak iki guruba ayrılır. Ülkemizde taşıması kolay oldğu için katlamalı bastonlar görmeyenlerce tercih edilmektedir. Gece karanlığında ve trafikte kolay fark edilmesi için rengi byazdır.

Görmeyenlerin bastonlarında yeri ve yönü bulması için özel elektronik bir cihaz yoktur tamamen mekaniktir. Zorunlu hallelde bir sopa da benzer işlevi görebilmektedir.

Son yıllarda bir takım firmalar elektronik baston için arge çalışmaları yapmaktadır.

Birleşmiş milletler 15 ekim gününü beyaz baston güvenlik günü olarak ilan etmiştir. Bunun ile birlikte 7 – 14 ocak haftası ülkemizde beyaz baston güvenlik haftası olarak ilan edilmiştir.

Söz konusu tarihlerde beyaz bastonun farkındalığı için etkinlikler yapılmakta görmeyenlerin sorunları tartışılmaktadır.

Beyaz baston görmeyenin bir uzulu olarak kabul edilmekte ve toplumunda bu konuda özel hassasiyet göstermesi gerekmektedir. (Üzerinden atlamak veya yardım ederken bastondan tutmak görmeyenin hareket kabiliyetini kıstladığından görmeyen baston kullanıcısını sıkıntıya sokmaktadır.

Beyaz bastonun uzunluğu kullanıcının göğüs kafesine gelecek şekilde olmalıdır.görme engelli yollarında kullanımı için ucunda dönen teker olması gerekmektedir. Çeşitli kulanım teknikleri vardır.

Görmeyenlerin beyaz baston kulanımı için sınırlı sayıda bulunan rehabilitasyon merkezi eğitim vermektedir.

Beyaz baston eğitimi ve beyaz baston temini için lütven bizi arayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir