ENGELLİLER SEÇİM KİTAPÇIKLARINI OKUYACAKLAR MI?

Siz kendini size anlatmak isteyen siyasetçiden yabancı dilde bir tanıtım katoloğu aldınız mı?

Bir başka deyiş ile kendini tanıtmak isteyen biri yabancı dil de olan kart vizit veya kitapcık verip bunu yabancı dil bilen biri bulup okutursun dedi mi?

Ülkemiz 31 Mart tarihinde bir yerel seçim yapacak. Seçim için partiler adaylarını bir bir açıklamakta, açıklanan adaylar seçmenden oy isterken projelerini anlatmak üzere çeşitli mataryeller kullanacaklar. Ülkemizde hiç de önemsenmeyecek kadar (hepimizin artık sayılarını ezberlediğimiz kadar engelli bireyler de yaşamakta) engelli seçmenler baktığımızda önemli bir oy potansiyelini oluşturmaktadır. Bunun için son yıllarda başkan adayları projelerinin içersine engellilerle ilgili projelere de yer vermektedir.

Gelelim bu yazımızın konusuna: Engelli kitlesinin içersinde önemli sayılabilecek kadar görme ve işitme engelli bireyler bulunmaktadır. Görme engelliler okuma ve yazma için (braille) kabartma yazıyı kullanmaktadırlar. İşitme engelliler ise başkaları ile iletişimleri için işaret dilini kullanmaktadırlar.

Seçim tanıtım materyalleri genelde mürekkep baskı ile hazırlanmaktadır. Mürekkep baskıyı okuması mümkün olmayan görme engelli bireyler adayların projelerini başkalarına okutmak zorunda kalmaktalar. Eğer okutacak kimse bulamazlar ise başkalarının söylemleri ile projeleri ve adayları değerlendirmektedirler. İşitme engelliler ise bizlerin düşündüğü kadar okuma yazma bilmemektedir. İletişim için yaygın olarak işaret dilini kullanmaktadırlar.

Şimdi soruyorum, görme engelli ve işitme engellilere vereceğiniz proje kitapçıkları onlar için bir anlam ifade etmekte mi? Hatta görme ve işitme engellilerim yok saymış olmuyor musunuz?

Peki çözüm, kartvizitlerinizi seçim broşürlerinizi ve kitapçıklarınızı Braille baskı yaparak görme engellilere ulaştırabilirsiniz. İşitme engelliler için projelerinizi ve seçime ilişkin söylemlerinizi bir video ortamında işaret diline çevirip sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp işitme engellilere cd halinde ulaştırabilirsiniz. Engelliler için yapacağınız projelerden önce bunları yapar iseniz engelli bireylere değer verdiğiniz seçimden önce anlaşılmış olacağı gibi ayrı bir sempati yaratmış olacaksınız. Böylesi küçük adım ile engellilerin oylarına da etki yapmış olursunuz. Siz de engelli seçmenlere ulaşıp kendinizi anlatmak istiyor iseniz, bize ulaşabilirsiniz.

Engelli Yaşam Çözümleri Danışmanlığı olarak, Görme engelliler için her türlü kitap, broşür, katalog, kartvizit, yemek menüsü ve her türlü dokümanı Braille baskıya çeviriyoruz.

Videoları, filmleri ve tanıtım reklamlarını görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için işaret diline çeviri, alt yazılı hazırlıyoruz. Engellilerin yaşamlarında gereksinim duyduğu ürünlerin teminini sağlıyoruz. Ayrıca engelsizlere de, engelli farkındalığı etkinlikleri yapmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir